Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przypadek wyborów w Wisconsin

30 czerwca 2020 | Rzecz o prawie | Wojciech Ciszewski

Pakiet wyborczy dostarczono po terminie, ale sąd dał czas na zagłosowanie.

W ostatnich dniach napłynęły bardzo niepokojące informacje od obywateli polskich głosujących za granicą. W wielu krajach, w których przebywają osoby uprawnione do głosowania, udział w zbliżających się wyborach prezydenckich jest możliwy wyłącznie w formie korespondencyjnej ze względu na pandemię. Oznacza to, że wyborca może oddać głos – musi jednak przed wyborami otrzymać pakiet wyborczy z kartą do głosowania. Niestety, jak donoszą media, wielu wyborców wciąż nie otrzymało swoich pakietów; wątpliwości budzi ich zawartość (niektóre pakiety okazały się pozbawione kart do głosowania).

Istnieje zatem ryzyko, że wielu wyborców nie będzie mogło uczestniczyć w niedzielnym głosowaniu. Zostaną pozbawieni możliwości wykorzystania czynnego prawa wyborczego, pomimo że dopełnili wszelkich formalności wymaganych do zagłosowania.

Poważny problem

Problem jest oczywiście bardzo poważny. Warto jednak zaznaczyć, że polskie wybory nie są ewenementem, jeśli chodzi o tego rodzaju niedociągnięcia organizacyjne. Również w innych krajach, w których w czasie pandemii przeprowadzano wybory, zdarzały się problemy z dystrybucją pakietów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11697

Wydanie: 11697

Spis treści

Reklama

Dodatek

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN

Prospekt NN OFE

Nieprzypisane

Prospekt NN DFE

Zamów abonament