Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Archeologia wyciska łzy

11 czerwca 2021 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Wiadomość agencyjna nadana dwa dni po Międzynarodowym Dniu Dziecka: „Sześć osób zginęło, a 30 zostało rannych podczas pożaru aresztu dla nieletnich w Kairze". Areszt dla nieletnich? Niestety, taka instytucja ma długą tradycję, choć nie ma się czym chlubić.

W błędzie są ci, którzy uważają, że zarówno profesjonalne zajmowanie się wykopaliskami, jak i amatorskie śledzenie ich wyników w ramach hobby pozwala oderwać się od rozmaitych dramatów, tragedii i nieszczęść dziejących się współcześnie, o których trąbią (aż do przesytu) media. Rezultaty badań archeologicznych bywają takie, że aż serce boli.

Francuska wyspa Reunion na Oceanie Indyjskim, na wschód od Madagaskaru – jeśli nawet nie raj na Ziemi, to na pewno raj dla turystów. Jedną z atrakcji są stare ruiny malowniczo porośnięte mchem, niedaleko Saint-Denis – stolicy wyspy. Miejsce to nosi nazwę Ilet à Guillaume i jest to płaskie wzniesienie sięgające 700 metrów wysokości.

Długo nikt nie badał tych murów, murków, ścian z otworami po oknach. W 1999 r. sporządzono ich plan. W 2008 r. wpisano ruiny do francuskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11984

Wydanie: 11984

Spis treści
Zamów abonament