Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trener z cyrklem i ołówkiem

11 czerwca 2021 | Polskie Orły | Tomasz Wacławek
źródło: AFP

sylwetka | Paulo Sousa poprowadził dotąd Polaków tylko do jednego zwycięstwa, ale efekty pracy Portugalczyka mają przyjść na Euro. Ta najważniejsza zmiana – w postawie i myśleniu piłkarzy – być może już zaszła.

 

Oglądając filmy na kanale PZPN „Łączy nas piłka", pokazujące życie reprezentacji od kulis, można odnieść wrażenie, że przyjście selekcjonera z zagranicy przestawiło coś w głowach kadrowiczów.

Nie była to zmiana tak głęboka, jakiej kilkanaście lat temu musiał dokonywać Leo Beenhakker. Holender wyprowadzał polski futbol z „drewnianych chatek", a piłkarzom pomagał wejść na „international level", przekonując ich, że nie są gorsi od rówieśników z innych krajów, tylko mają gorsze warunki do rozwoju.

Dziś większość reprezentantów gra w silniejszych klubach, nie brak im wiary we własne umiejętności, młodzi bez kompleksów wyjeżdżają na Zachód, a ci, którzy jeszcze w Polsce zostali, mogą trenować na równych boiskach. Sami zawodnicy przyznają jednak, że z Sousą pracuje się inaczej niż z jego poprzednikami.

– Umie wzniecić i rozpalić w tobie żar, odpowiednio zmotywować, przekazać informacje w przystępny sposób – mówi Łukasz Fabiański, najbardziej doświadczony z kadrowiczów, który miał okazję pracować z sześcioma selekcjonerami. – To prawdopodobnie najlepsze zgrupowanie, na jakim byłem. Atmosfera jest wspaniała. Udało się znaleźć równowagę między ciężkimi treningami a budową zespołu poza boiskiem – dodaje numer jeden w polskiej bramce Wojciech Szczęsny.

Sousa szybko zdobył zaufanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11984

Wydanie: 11984

Spis treści
Zamów abonament