Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szwajcaria faworytem gospodarczego Euro 2020

11 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek | Hubert Kozieł
źródło: Rzeczpospolita

Polska grająca emocjonujący mecz z Anglią w ćwierćfinale? Austria wygrywająca z Hiszpanią? Byłoby tak, gdyby o wynikach rozgrywek rozstrzygały wyniki osiągane przez gospodarki oraz giełdy.

 

Gdyby o zwycięstwie w Euro 2020 rozstrzygała siła gospodarek i giełd, to mistrzostwo zdobyłaby Szwajcaria po emocjonującym finale z Anglią – wynika z modelu opracowanego przez „Rzeczpospolitą". Polska dostałaby się natomiast do ćwierćfinału... i przegrałaby z Anglią po dosyć wyrównanym meczu.

Siła gospodarek

W naszym modelu uwzględniliśmy: dane o PKB za 2020 r. i prognozy PKB na 2021 r. i 2022 r. przygotowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jego prognozy dotyczące stopy bezrobocia na 2021 r., dane o PKB na głowę (z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej) oraz o tym, jak zmieniały się główne indeksy giełdowe w poszczególnych krajach przez ostatnie 12 miesięcy. W fazie grupowej przyznawaliśmy punkty dwóm najlepszym „drużynom" w każdej z kategorii. W przypadku remisów decydowała wielkość nominalnego PKB. W przypadku Anglii, Szkocji i Walii wobec braku odrębnych danych w niektórych kategoriach stosowaliśmy czasem dane dla całej Wielkiej Brytanii (nie ma np. odrębnych indeksów giełdowych i odrębnych prognoz dla PKB, ale są np. dane o PKB na głowę). Polska w tym modelu jest najlepszą drużyną grupy E, w której na drugim miejscu znalazła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11984

Wydanie: 11984

Spis treści
Zamów abonament