Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak powinny być opodatkowane REIT-y?

11 czerwca 2021 | Nieruchomości | Adam Roguski
W polskie nieruchomości inwestuje głównie zagranica
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: bloomberg
W polskie nieruchomości inwestuje głównie zagranica

Kluczem jest zrównanie opodatkowania zysków z inwestycji w spółkę typu REIT z opodatkowaniem dochodów czerpanych z wynajmu prywatnej nieruchomości – wskazuje Konfederacja Lewiatan.

Konsultacje w sprawie założeń funkcjonowania w polskim porządku prawnym REIT-ów, czyli spółek inwestujących w nieruchomości, są w toku; postulaty zgłaszają kolejne organizacje. Konfederacja Lewiatan podkreśla, że poza formą prawną, w jakiej mają działac REIT-y, oraz dostępem do aktywów, kluczową kwestią jest opodatkowanie tych wehikułów.

Sensem istnienia REIT-ów jest dostarczanie inwestorom w postaci dywidend strumienia gotówki pochodzącego od najemców nieruchomości. W przypadku klasycznych przedsiębiorstw taki strumień jest dwa razy opodatkowany: CIT-em, a potem podatkiem od dywidendy.

„Kluczowe dla powodzenia rozwoju spółek typu REIT w Polsce jest objęcie ich preferencyjnymi zasadami opodatkowania. Zarówno samych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11984

Wydanie: 11984

Spis treści
Zamów abonament