Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zalety i wady uproszczonej restrukturyzacji

11 czerwca 2021 | Biznes | Joanna Boroń

Dlaczego przedsiębiorcy tak chętnie korzystają z uproszczonej restrukturyzacji? Czy rzeczywiście daje ona firmie nową szansę, czy też może być wykorzystana do pokrzywdzenia wierzycieli przez nieuczciwych dłużników? Na min. te pytania odpowiada adwokat Joanna Boroń.

Uproszczona restrukturyzacja wprowadzona przepisami Tarczy 4.0 w czerwcu 2020 r. cieszy się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców jako sposób na ochronę przed niewypłacalnością. To nowy rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, dzięki któremu firmy mogą uniknąć upadłości, zyskując szansę na przetrwanie w trudnych czasach spowodowanych przez pandemię COVID-19.

1. Jakie są zalety uproszczonej restrukturyzacji?

Najważniejszą zaletą jest niewątpliwie to, że można z niej skorzystać niezależnie od tego czy stan zagrożenia niewypłacalnością albo niewypłacalność przedsiębiorcy powstały w czasie lub w związku z COVID-19, czy też na skutek innych okoliczności. Mogą z niej skorzystać podmioty posiadające zdolność restrukturyzacyjną, a zatem praktycznie każda grupa przedsiębiorców, w tym m.in. przedsiębiorcy prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, spółki, wspólnicy spółek partnerskich, wspólnicy spółek cywilnych. Postępowanie ma być szybkie, odformalizowane, a rola sądu ograniczona do udziału na etapie zatwierdzania układu.

Uproszczoną restrukturyzację rozpoczyna zawarcie przez przedsiębiorcę umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który będzie pełnił funkcję nadzorcy układu oraz zamieszczenie obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – z dniem obwieszczenia dłużnik rozpoczyna korzystanie z przywilejów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11984

Wydanie: 11984

Spis treści
Zamów abonament