Z daniną nie tylko spuścizna i prezent
Ustawie o podatku od spadków i darowizn podlegają także mniej typowe przypadki nieodpłatnego nabycia majątku, w tym zachowek, nieodpłatne zniesienie współwłasności czy zasiedzenie.
Podatek od spadków i darowizn zgodnie z nazwą większości osób kojarzy się z dwoma podstawowymi przypadkami wzbogacenia, tj. dziedziczeniem i darowizną. Jednak ustawa obejmuje swoim zasięgiem także kilka innych sytuacji, w których nabycie zasadniczo może się wiązać z koniecznością rozliczenia z fiskusem.
Kto jeszcze zapłaci
Oprócz nabycia majątku na podstawie wymienionych w ustawie czynności związanych z dziedziczeniem oraz z umową darowizny podatkowi podlega także nabycie tytułem:
- zasiedzenia;
- nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
- zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
- nieodpłatnej renty, użytkowania oraz służebności.
Większość zasad dotyczących opodatkowania dotyczy wszystkich nabyć, o czym warto pamiętać. Przede wszystkim podatkowi od spadków i darowizn podlegają tylko osoby fizyczne. Ponadto zasadniczo chodzi o nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych odpowiednio znajdujących się i wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
To, ile, i czy w ogóle, podatku dostanie fiskus zależy w dużej mierze do relacji, jaka łączy nabywcę majątku i osobę, od której, ewentualnie, po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta