Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa o fundacji rodzinnej potrzebna, ale jej projekt wymaga zmian

11 czerwca 2021 | Biznes | Tomasz Kański Sławomir Łuczak

Przepisy w zaproponowanym brzmieniu mogą tworzyć bariery podatkowe utrudniające funkcjonowanie fundacji rodzinnej. To może skłonić osoby planujące sukcesję majątku do wyboru innych rozwiązań, jak choćby fundacje prywatne w zagranicznych jurysdykcjach.

Losy fundacji rodzinnej w Polsce przez ostatnie lata przypominały historię potwora z Loch Ness: wiele osób o niej słyszało, natomiast niewielu miało szanse ujrzeć. O ile jezioro Loch Ness dalej skrywa swe tajemnice, o tyle w przypadku fundacji rodzinnej sytuacja uległa zasadniczej zmianie. W marcu tego roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii („Ministerstwo") opublikowało projekt ustawy o fundacji rodzinnej („Projekt") i zaprosiło do jej publicznych konsultacji. Niniejszy artykuł przedstawia pokrótce zasadnicze założenia Projektu oraz wskazuje na główne uwagi i postulowane przez nas w ramach publicznych konsultacji zmiany.

Główne założenia Projektu

Fundacja rodzinna ma być osobą prawną, z siedzibą na terytorium Polski. Będzie tworzona przez fundatora na podstawie jego oświadczenia, zawartego w akcie założycielskim lub testamencie. Celem fundacji ma być zarządzanie i ochrona majątku przekazanego przez fundatora oraz spełnianie określonych w statucie świadczeń na rzecz beneficjentów np. pokrywanie kosztów ich utrzymania lub kształcenia.

Statut fundacji powinien określać beneficjentów fundacji, którymi mogą być osoby fizyczne lub organizacje pożytku publicznego. Organami fundacji mają być zarząd, rada protektorów albo zgromadzenie beneficjentów. Beneficjenci mogą zasiadać w zarządzie oraz w radzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11984

Wydanie: 11984

Spis treści
Zamów abonament