Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycje w nieruchomości najpopularniejsze w pandemii

11 czerwca 2021 | Biznes | Wiktor Kotiuk

Rynek nieruchomości rozgrzany jest do czerwoności. Kredyty są najtańsze od kilku dekad. Banki otrzymują o 40 proc. więcej wniosków o kredyty hipoteczne. Spada podaż gruntów budowlanych, a ceny mieszkań, domów i gruntów galopują.

Mieszkania sprzedają się jak ciepłe bułeczki, a grunty budowlane są rozchwytywane już nie tylko przez deweloperów. Do sprzedaży trafia coraz mniej nieruchomości gruntowych bez problemów prawnych. Znaczna ich część obarczona jest zawiłymi stanami prawnymi, których wyprostowanie może trwać latami, a koszty sięgać setek tysięcy złotych. Zatem jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości?

Due diligence

Każdą przemyślaną inwestycję powinna poprzedzać analiza prawna (ang. due diligence), która pozwala na świadome inwestowanie i ograniczanie ryzyka. Dotyczy to w szczególności obrotu nieruchomościami, regulowanego wieloma aktami prawnymi jak m.in. kodeks cywilny, ustawa o gospodarce nieruchomościami, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawa deweloperska, ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawa o księgach wieczystych. Przy czym zadaniem due diligence jest nie tylko odpowiedź na pytanie: czy mogę skutecznie nabyć nieruchomość, ale przede wszystkim: czy będę mógł ją wykorzystać na zamierzone cele. Co więcej, sprzedaż nieruchomości może przybrać różnoraką formułę prawną. Już nie tylko w postaci standardowej umowy sprzedaży tej konkretnej nieruchomości, ale także licytacji przez komornika czy syndyka, nabycia akcji czy udziałów podmiotu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11984

Wydanie: 11984

Spis treści
Zamów abonament