Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany przez COVID wpływają na należności za urlop

22 lipca 2021 | Kadry i Płace | Mariusz Pigulski

Zredukowanie wymiaru etatu czy wprowadzenie przestoju na mocy przepisów antykryzysowych wymusza przeliczenie podstawy wynagrodzenia urlopowego. Tak samo jest w przypadku czasowego zawieszenia wypłacania określonego składnika pensji.

Z powodu kryzysu w gospodarce wywołanego koronawirusem wiele firm zdecydowało się obciąć podwładnym etaty i/lub wynagrodzenia. Często cięcia te obejmują tylko pewien okres, po upływie którego przywracane są poprzednie warunki zatrudnienia. Tego typu modyfikacje przysparzają dodatkowej pracy kadrowo-płacowej, m.in. w zakresie kalkulowania finalnej kwoty należności urlopowych, o obliczaniu których traktują przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.; dalej: rozporządzenie urlopowe). Regulacje tego aktu prawnego nakazują uwzględnianie zmian warunków pracy i płacy przy wyznaczaniu, ile pieniędzy powinien otrzymać pracownik za płatny wypoczynek lub za dni urlopowe, z których nie skorzystał w naturze.

Także w czasie kwarantanny lub izolacji

W obowiązującym stanie prawnym, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracownicy poddani obowiązkowej kwarantannie bądź izolacji w warunkach domowych mogą – za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego – pracować w trybie pracy zdalnej i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. A skoro tak, to zasadny jest pogląd, że pracujący zdalnie mogą w czasie kwarantanny albo izolacji domowej skorzystać z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament