Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prosta spółka akcyjna, czyli nadchodzi nowe, ale i lepsze w prawie spółek

22 lipca 2021 | Raporty RZ

Wstęp | Nowoczesna forma działalności odpowiedzią na wyzwania XXI wieku dr Michał Przychoda senior associate DZP w Praktyce Infrastruktury i Energetyki współautor przepisów o P.S.A.

Prosta spółka akcyjna (P.S.A.) wreszcie stała się faktem. Jej skrót nie będzie już więcej rozwijany jako prawie uchwalona spółka akcyjna, a tak, jak być powinien i jak stanowią znowelizowane przepisy kodeksu spółek handlowych, czyli prosta spółka akcyjna (ewentualnie, według upodobania, także polska, przyszłościowa lub praktyczna). Kolejne przesunięcia wejścia przepisów w życie budziły zdziwienie. Na nową spółkę czekało wielu przedsiębiorców, nie tylko start-upy. Pierwszą P.S.A. można było co prawda założyć bardzo łatwo. Wystarczyło tradycyjną spółkę akcyjną zarejestrować pod nazwą „Prosta". Tym niemniej nie o to przecież chodzi. Istotna jest możliwość skorzystania z wielu innowacyjnych rozwiązań, które P.S.A. wprowadza do naszego porządku prawnego, a których brak jest w spółce akcyjnej czy spółce z o.o. W każdym aspekcie funkcjonowania spółki, od jej założenia, przez codzienną działalność, po likwidację.

Po co nowa spółka...

Przeciwnicy P.S.A. pytają, po co właściwie nam ona, skoro w kodeksie spółek handlowych z powodzeniem funkcjonuje sześć typów spółek? Już dziś wybór jest bardzo duży. Czy potrzebne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament