Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus też korzysta na dorobku unijnym

22 lipca 2021 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Gdy uprzednia wykładnia prawa krajowego jest sprzeczna z orzecznictwem TSUE, z urzędu można zmienić interpretację, nawet na niekorzyść podatnika.

Po ostatnim rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego rozgorzał spór o rolę i stosowanie dorobku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) na gruncie polskiego prawa krajowego. Tymczasem orzecznictwo sądów administracyjnych nie pozostawia wątpliwości, że wyroki TSUE mogą pozytywnie przełożyć się na sytuację nie tylko podatników, ale także fiskusa. Przypomniał o tym niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Gminne wątpliwości

Sprawa dotyczyła rozliczenia VAT w samorządach. O rozwianie wątpliwości wystąpiła spółka komunalna, której gmina powierzyła zadanie własne w postaci zapewniania opieki bezdomnym zwierzętom, ich wyłapywania oraz prowadzenia schroniska. We wniosku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament