Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Alimenty od rodziców do rozpoznania w zwykłym trybie

22 lipca 2021 | Prawo co dnia | Zofia Brzezińska

Po zmianie kodeksu postępowania cywilnego z 2019 r. sprawa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych z powództwa małoletniego dziecka przeciwko rodzicowi, w której wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 tys. zł, nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym.

Jest to odpowiedź na pytanie wystosowane do Sądu Najwyższego przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wątpliwości powstały z powodu niejasnej interpretacji nowych przepisów. SO rozpatrywał sprawę, w której na dziecko została zasądzona kwota 800 zł miesięcznie. Wskazał również, że kodeks postępowania cywilnego wymienia kategorie spraw, które nie mogą być rozpatrywane w takim trybie. Wśród nich znajdują się sprawy „małżeńskie i z zakresu stosunków między rodzicami a dziećmi". Sąd poprosił więc SN o doprecyzowanie, czy sprawa o zasądzenie świadczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament