Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd polubowny sposobem na szybsze rozwiązanie konfliktu

22 lipca 2021 | Raporty RZ

SPORY KORPORACYJNE | Zaskarżanie uchwał wspólników dr Bartosz Karolczyk, LL.M. radca prawny, counsel DZP w Praktyce Postępowań Spornych mat. pras.

P.S.A. bez względu na nowatorskie rozwiązania kapitałowo-organizacyjne będzie musiała mierzyć się z tradycyjnymi (dla spółek kapitałowych) wyzwaniami płynącymi ze sporów korporacyjnych występujących m.in. na tle uchwał organów właścicielskich. Kwestię tę lapidarnie reguluje przepis art. 300101 KSH, zgodnie z którym kwestie związane z zaskarżaniem uchwał akcjonariuszy P.S.A., podejmowanych na walnym zgromadzeniu albo poza nim, mają być rozstrzygane przez odpowiednie stosowanych przepisów KSH o zaskarżaniu uchwał walnego zgromadzenia spółki akcyjnej, tj. art. 422–427 KSH.

Legitymacja do wytoczenia powództwa

Jak trafnie zauważa się w literaturze prawniczej, w różnorakich kontekstach, „odpowiednie stosowanie" przepisów prawa oznacza w istocie trzy rzeczy, tzn. przepisy mogą być stosowane wprost, z modyfikacjami lub mogą nie być stosowane w ogóle. Zatem podmioty, którym wspomniane przepisy o spółce akcyjnej przyznają legitymację (art. 422 § 2 KSH), mogą wytaczać powództwa o uchylenie uchwały, jak i o stwierdzenie jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament