Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezawiniona absencja też dezorganizuje pracę

22 lipca 2021 | Kadry i Płace | Elżbieta Smirnow

Nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw), są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.

 

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2021 r. (I PSK 13/21).

Powódka wniosła o zasądzenie od pozwanego urzędu kwoty 11 945 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę wraz z odsetkami oraz kwoty 11 945 zł tytułem odprawy pieniężnej w związku z wypowiedzeniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika.

Sąd rejonowy wyrokiem z 11 października 2018 r. zasądził od pozwanego urzędu na rzecz byłej pracownicy kwotę 11 940,42 zł z ustawowymi odsetkami od 12 lipca 2017 r. tytułem odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę. W części dotyczącej odprawy oddalił powództwo.

W wypowiedzeniu umowy o pracę pozwany wskazał jako ostatnią przyczynę wielomiesięczny brak świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Twierdził, że długotrwałe nieobecności powódki w pracy podważały sens istnienia stosunku pracy. Wywodził, że długotrwała nieobecność pracownika zawsze powoduje dla pracodawcy niekorzystne skutki. W ocenie sądu I instancji są to określenia zbyt ogólne. Pozwany nie powołał się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament