Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitał akcyjny i akcje beznominałowe

22 lipca 2021 | Raporty RZ

Joanna Fasula adwokatka, associate DZP w Praktyce Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć

Ustawodawca, tworząc prostą spółkę akcyjną, odszedł od znanej nam z konstrukcji innych spółek kapitałowych koncepcji kapitału zakładowego o określonej w przepisach minimalnej wysokości i gwarancyjnym charakterze na rzecz kapitału akcyjnego, przypominającego w swojej istocie kapitał zapasowy.

Kapitał akcyjny a zakładowy

Kapitał akcyjny, w odróżnieniu od kapitału zakładowego w sp. z o.o. lub spółce akcyjnej, nie dzieli się na akcje ani inne jednostki uczestnictwa w P.S.A. (akcje nie stanowią części kapitału akcyjnego). Kapitał akcyjny nie jest również stały – akcjonariusze mają swobodę w ustalaniu jego wysokości.

WAŻNE!

Minimalna wartość kapitału akcyjnego została ustalona na 1 PLN. Inaczej niż w pozostałych spółkach kapitałowych kapitał akcyjny nie jest elementem umowy spółki P.S.A.

Daje to akcjonariuszom dużą swobodę w kształtowaniu jego wysokości poprzez wnoszenie nowych wkładów lub poprzez wycofywanie części (a nawet całości) wkładów już wniesionych bez konieczności podejmowania uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego czy też przeprowadzania procedury konwokacyjnej. Dzięki temu spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament