Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biedni nie mogą płacić za ratowanie klimatu

22 lipca 2021 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
źródło: Rzeczpospolita

Unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 będzie przedmiotem ostrych negocjacji. Największa krytyka dotyczy propozycji, które mogą uderzyć w najbiedniejszych.

 

Komisja Europejska (KE) przedstawiła niedawno pakiet Fit for 55, który przekłada na szczegółową legislację cel redukcji emisji CO2 o 55 proc. w 2030 r. To 12 propozycji legislacyjnych, które wprowadzone razem w życie mają przeorać unijną gospodarkę i przestawić ją na jeszcze szybsze zielone tory. Część propozycji jest radykalna, ale tylko czytane razem pozwalają zrozumieć skutki i koszty dla firm i gospodarstw domowych. Wiele tych najdalej idących jest odsuniętych w czasie i będą wprowadzane stopniowo. Żeby to wszystko zadziałało, musi być jednak zaakceptowane przez większość państw członkowskich i Parlament Europejski.

Po tygodniu od przedstawienia pakietu przez KE widać, że najbardziej kontrowersyjne są dwa jego elementy: nowy system handlu emisjami w transporcie i budownictwie oraz dyrektywa o opodatkowaniu energii. O obu mówi się, że zniechęcą opinię publiczną do walki ze zmianą klimatu, bo koszty tych projektów poniosą przede wszystkim biedniejsze gospodarstwa domowe.

Obecnie ETS, czyli europejski system handlu emisjami, obejmuje firmy emitujące 41 proc. CO2 w UE. W jego ramach poszczególne państwa, branże i firmy mają określoną liczbę darmowych uprawnień. Systematycznie się ona zmniejsza, żeby cena CO2 rosła i w sposób rynkowy firmy były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament