Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ze starym dowodem jesteśmy bezpieczni

22 lipca 2021 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Nie trzeba odcisku palca, jak chce od nas Unia Europejska, by czuć się pewnie – uważają eksperci. O ten zresztą w Polsce na razie nie jest łatwo.

Nowe dowody osobiste miały być wydawane już od 2 sierpnia. Każdy z odciskiem palca obywatela. ABW miała jednak zastrzeżenia do urządzeń do pobierania odcisków palców. Pojawiła się więc szybka nowela. Przy jej przyjmowaniu wszyscy byli zgodni – od rządu po Senat. I tak, mamy zapisy na czas przestoju. Stare dowody nie znikną do czasu wydawania nowych. A kiedy to nastąpi? Nie wiadomo.

Tyle szumu i awaria

Od 2 sierpnia 2021 r. do dnia określonego w komunikacie przepisów o danych biometrycznych nie stosuje się. Termin ważności dowodu osobistego wydanego w tym okresie nie może przekroczyć 3 sierpnia 2031 r – zapisano w nowelizacji. Do tego czasu sprawa odcisków palców powinna zostać wyjaśniona. Nowela wejdzie w życie 2 sierpnia. Wiadomo już, że nie uda się załatwić dowodu osobistego ani online, ani poprzez wizytę w urzędzie. Do wyrobienia pozostanie dokument na starych zasadach – bez odcisku palca.

Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych miała dostosować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament