Bezprawność nie wystarczy do wymierzenia nagany
Pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową za zawinione działanie lub zaniechanie nawet jeśli pracownik popełnił przewinienie nieumyślnie.
- Nasza spółka jest producentem okien drewnianych. Nałożyliśmy karę nagany na pracownika za opuszczenie stanowiska pracy na ok. godzinę bez powiadomienia kierownika. Nastąpiło przez to czasowe wstrzymanie produkcji, bo nie było kim go zastąpić. W regulaminie pracy są zapisy o możliwych karach. Wkrótce będzie rozprawa w sądzie, bo pracownik wniósł sprzeciw. Uważa, że nie ma jego winy – o powiadomieniu zapomniał, więc postąpił nieumyślnie. Czy sąd może uchylić karę? – pyta czytelnik.
Wina nieumyślna pracownika nie wyłącza jego odpowiedzialności porządkowej. Może zostać ukarany porządkowo za opuszczenie stanowiska pracy m.in. wówczas, gdy wskutek niedbalstwa zapomniał powiadomić przełożonego o opuszczeniu stanowiska pracy. Zawsze jednak kluczowe znaczenie mają okoliczności, w których doszło do naruszenia obowiązku pracowniczego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta