Biden ustąpił Merkel
Niemcy i Amerykanie na dniach ogłoszą umowę o warunkach uruchomienia gazociągu pod Bałtykiem.
Szczegóły umowy ujawnił Bloomberg. Zakłada ona, że gdyby Kreml chciał wykorzystać nowy gazociąg dla szantażowania Ukrainy poprzez wstrzymanie tranzytu surowca przez jej terytorium lub wręcz podjął kolejną ofensywę zbrojną przeciw zachodniemu sąsiadowi, Niemcy nałożą nieokreślone sankcje na Rosję oraz będą do tego nakłaniać Unię. Źródła agencji tłumaczą, że nie podano charakteru restrykcji, aby Moskwa nie mogła się do nich przygotować. Przeciwnicy projektu liczyli jednak, że Angela Merkel zgodzi się na automatyczne wstrzymanie dostaw w reakcji na kolejną agresję Władimira Putina.
Opłaty za tranzyt
Częścią umowy jest także utworzenie wartego 1 mld USD funduszu rozwoju przyjaznych dla środowiska źródeł energii na Ukrainie. Niemcy mają na razie przekazać na jego rzecz 175 mln USD. Niezależnie od tego Republika Federalna wyśle do Kijowa pełnomocnika niemieckiego rządu ds. modernizacji energetyki z funduszem 70 mln USD.
Niemcy zobowiązały się także do udzielenia Ukrainie pomocy w wynegocjowaniu z Rosją umowy o tranzycie gazu po upływie w 2024 r. obecnego porozumienia. Następny kontrakt miałby obowiązywać dziesięć lat. Niemcy i Amerykanie mają ponadto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta