Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Białoruskie firmy testują biznes nad Wisłą

22 lipca 2021 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Od początku 2020 roku w rejestrach ZUS przybyło ponad 350 przedsiębiorców z Białorusi. Ich przeprowadzkę do Polski ułatwia rządowy program Poland.Business Harbour wspierany przez samorządy i organizacje biznesowe.

 

Pod koniec I kwartału 2021 r. prawie 2,1 tys. Białorusinów opłacało składki na ZUS jako przedsiębiorcy. To ponad jedna piąta (359) więcej niż rok wcześniej, przy czym największy przyrost miał miejsce od jesieni 2020 r. Wtedy, z początkiem września, ruszył rządowy program Poland.Business Harbour (PBH), który ułatwia przeprowadzkę białoruskich przedsiębiorców, startupów i specjalistów IT do Polski.

Choć część zarejestrowanych w ZUS przedsiębiorców z Białorusi to pewnie specjaliści zatrudniani na umowach B2B, według informacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), coraz więcej jest też przenoszonych nad Wisłę białoruskich firm.

Regionalny hub

– W ramach Poland. Business Harbour skontaktowało się z nami łącznie ponad 80 MŚP i dużych firm z Białorusi. Aktualnie możemy pochwalić się 39 aktywnymi projektami inwestycyjnymi obsługiwanymi przez PAIH o łącznej deklarowanej wartości 58,5 mln euro i 30 zakończonymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament