Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowe tajemnice pod ochroną

16 września 2021 | Raporty RZ

NARUSZENIA | Chronione są informacje o wartości gospodarczej, gdy przedsiębiorca dbał o ich poufność. Bartosz Wszeborowski, adwokat, prawnik, PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global

Kradzież i kopiowanie danych czy szpiegostwo gospodarcze to praktyki, które w coraz większym stopniu narażają firmy na przywłaszczanie ich tajemnic przedsiębiorstwa przez konkurencję. To natomiast może skutkować ogromnymi stratami finansowymi, np. gdy uniemożliwi uprawnionym posiadaczom tajemnicy przedsiębiorstwa czerpanie zysków z wejścia na rynek z unikatowym rozwiązaniem przed innymi podmiotami oferującymi takie same lub zbliżone produkty czy usługi.

Aby wzmocnić bezpieczeństwo przedsiębiorców, państwa członkowskie Unii Europejskiej wypracowały wspólne standardy ochrony. W tym celu przyjęły dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem (dalej: dyrektywa).

Know-how...

Prawo polskie nie zawiera definicji know-how. Pomocniczo można skorzystać z definicji z art. 1 ust. 1 pkt i Komisji (UE) nr 316/2014 z 21 marca 2014 r. w sprawie stosowania art. 101 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do kategorii porozumień o transferze technologii. Zgodnie z nią know-how oznacza pakiet informacji praktycznych wynikających z doświadczenia i badań, które są:

- niejawne – czyli nie są powszechnie znane lub łatwo dostępne,

- istotne – tj. są ważne i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament