Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakres pytań związku zawodowego ma granice

16 września 2021 | Raporty RZ

OCHRONA DANYCH | Związek może żądać wyłącznie informacji koniecznych do prowadzenia swojej działalności. PATRYK KOZIEŁ asystent prawny w PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global

Zarządzanie poufnością w zakładzie pracy wymaga uwzględnienia kwestii udostępniania informacji dotyczących zakładu pracy organizacjom związkowym. Związki zawodowe mają możliwość ubiegania się o dostęp do informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej. Ujęty w przepisach katalog wymienia m.in. informacje dotyczące:

- zasad wynagradzania,

- działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy związanej z zatrudnieniem oraz przewidywanych w tym zakresie zmian,

- działań mogących powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.

Ten katalog ma charakter otwarty. Organizacje związkowe mogą więc ubiegać się również o inne informacje, jeżeli potrzebują ich do prowadzenia działalności związkowej.

Wykorzystywanie wiedzy

Wskazane informacje pozostają w ścisłym związku z informacjami będącymi tajemnicą przedsiębiorstwa. Związek zawodowy uprawniony jest do żądania jedynie takich informacji, które obiektywnie łączą się z jego działalnością oraz są niezbędne do jej prowadzenia. Oznacza to, że organizacja nie powinna wykorzystać otrzymanych informacji w innym celu.

Przekłada się to na sposób wykorzystania tych informacji. Związki zawodowe mogą wykorzystać udostępnione przez pracodawcę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament