Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zachowanie poufności to obowiązek

16 września 2021 | Raporty RZ

REGULACJE | Pracodawca powinien zdefiniować, co uznaje za tajemnicę przedsiębiorstwa. Patryk Kozieł, asystent prawny w PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global

Elementem prawidłowej organizacji zakładu pracy jest stosowanie zasad chroniących poufność informacji. Wiąże się to ściśle z potrzebą dbania o informacje szczególnie cenne dla firmy, przede wszystkim stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, ale również z koniecznością realizacji obowiązków z zakresu ochrony danych osobowych. Najczęstszym rozwiązaniem jest określenie przejrzystych zasad związanych z dostępem do informacji. W poszczególnych branżach przepisy szczególne z mocy prawa nakładają na pracowników obowiązek zachowania w tajemnicy pozyskanych informacji.

Podstawowe instrumenty gwarantujące zachowanie poufności wynikają z przepisów odnoszących się do tajemnicy przedsiębiorstwa oraz z kodeksu pracy. Pracownicy powinni się do nich stosować, nawet jeśli pracodawca nie zadbał o przybliżenie im zasad dotyczących poufności. Niemniej brak aktywnego zaangażowania pracodawcy w ochronę informacji niejawnych może być źródłem naruszeń, którym przeciwdziałanie będzie utrudnione, a nierzadko wręcz niemożliwe. Wynika to głównie z ich specyfiki, tj. braku możliwości obiektywnej weryfikacji, czy podjęte działania skutecznie zabezpieczą interes pracodawcy i pozwolą przywrócić poprzedni stan.

Kodeksowa powinność

Art. 100...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament