Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z inwestycjami alternatywnymi trzeba ostrożnie

16 września 2021 | Moje pieniądze | Regina Skibińska
Rozpiętość zmian kursowych kryptowalut może być bardzo wysoka i nie jest ograniczona żadnymi przepisami
źródło: AdobeStock
Rozpiętość zmian kursowych kryptowalut może być bardzo wysoka i nie jest ograniczona żadnymi przepisami

Inwestować można praktycznie we wszystko, lokowanie pieniędzy jednak w niestandardowy sposób może zemścić się na niedoświadczonym inwestorze ich utratą.

Złoto, ropa naftowa, diamenty, kawa, zboże, dzieła sztuki, dobra luksusowe – to tylko nieliczne przykłady inwestycji alternatywnych. Dzięki internetowi możemy je kupić od kogokolwiek na świecie, nie ruszając się zza ekranu komputera, a niskie oprocentowanie lokat skłania cię do inwestowania oszczędności w nietypowe produkty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rekomenduje ostrożne podejście do takich inwestycji. Policz i nie przelicz się – to hasło kampanii społecznej UOKiK.

Nietypowe oferty

Część z ofert przypomina produkty bankowe czy inwestycyjne, które opisane są w ogólnych warunkach, umowach czy regulaminach. Niektóre z nich to jednak projekty, których szczegółowe funkcjonowanie wyjaśnione jest w inny sposób: na filmikach publikowanych w portalach społecznościowych, opisach przedstawianych przez blogerów czy internetowych influencerów, dokumentach zatytułowanych jako „white paper", często dostępnych tylko w językach obcych.

– Przedsiębiorcy na wiele sposobów próbują nas skłonić do powierzenia właśnie im naszych oszczędności, najczęściej kusząc wysokimi zyskami. Warto jednak dokładnie sprawdzić nie tylko spodziewane lub deklarowane zyski, ale i koszty, jakie poniesie konsument, a także możliwe do zrealizowania straty, które mogą nas pozbawić w całości zainwestowanych oszczędności. W przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament