Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz konkurencji sprzyja lojalności

16 września 2021 | Raporty RZ

ZOBOWIĄZANIA | Umowa powstrzyma pracownika przed konkurencyjną działalnością. PATRYK KOZIEŁ asystent prawny w PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global BARTOSZ TOMANEK adwokat, starszy prawnik zarządzający Zespołem PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global w Gdańsku

Obowiązek powstrzymania się od działalności konkurencyjnej można wywodzić z obowiązku dbania o dobro zakładu pracy i zachowania informacji w tajemnicy (tylko w trakcie zatrudnienia) albo z umowy o zakazie konkurencji, który może obejmować zarówno okres zatrudnienia, jak i oznaczony czas po jego zakończeniu.

Umowa o zakazie konkurencji ma szczególne znaczenie w przypadku pracowników zatrudnionych na wyższych szczeblach kierowniczych, ale można ją stosować również względem innych osób. Decyzja w tym zakresie zależy od pracodawcy oraz ustaleń z pracownikiem.

Przepisy kodeksu pracy jedynie ogólnie regulują zasady dotyczące umów o zakazie konkurencji. Praktyka ich stosowania wprowadza jednak rozwiązania, których pracodawcy powinni przestrzegać, zawierając stosowną umowę z pracownikiem, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. Pamiętajmy, że umowa o zakazie konkurencji ma służyć pracodawcy, a nie pracownikowi.

Element umowy

Kodeks pracy wskazuje, że zakres zakazu konkurencji określa odrębna umowa. Nie powoduje to jednak konieczności zawarcia dwóch równoległych umów. Nie ma przeszkód, aby postanowienia dotyczące zakazu konkurencji zawrzeć w umowie o pracę jako jej element. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament