Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykonywanie czynności związkowych nie jest czasem pracy

16 września 2021 | Kadry i Płace | Katarzyna Dulewicz

Jeśli pracownik wykonuje czynności związkowe poza godzinami pracy, to pracodawca nie musi udzielać mu w zamian innego dnia wolnego. Za czas wykonywania czynności związkowych pracownik nie otrzyma też dodatkowego wynagrodzenia.

- Czy udział w posiedzeniu komisji socjalnej działacza związkowego, pracującego na co dzień na stanowisku ochroniarza, zalicza się do czasu pracy, jeżeli zgodnie z harmonogramem jest to dla pracownika dzień pracy? Czy pracodawca ma obowiązek udzielić innego dnia wolnego, jeśli działacz związkowy bierze udział w uzgodnieniach z pracodawcą w dniu wolnym od pracy? – pyta czytelnik.

Udział w posiedzeniu komisji socjalnej nie zalicza się do czasu pracy. Firma nie ma obowiązku udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli posiedzenie komisji przypada na dzień wolny dla pracownika od pracy.

Pracownicy mogą uzyskać zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy w celu realizacji działalności związkowej na dwa sposoby. Pierwszym jest zwolnienie w ramach tzw. stałych godzin związkowych. Druga kategoria zwolnień dotyczy wykonywania czynności doraźnych.

Godziny związkowe...

Ustawa o związkach zawodowych przyznaje organizacjom zakładowym pulę tzw. stałych godzin związkowych. Określa się tak zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament