Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długa tradycja przyjaźni

16 września 2021 | Opinie | Sun Linjiang

Niech droga współpracy chińsko-polskiej otwiera się coraz szerzej – pisze nowy ambasador Chin w Polsce.

Cieszę się, że stanowisko 20. ambasadora ChRL w Polsce miałem szczęście objąć w Warszawie w czasie, gdy rozpoczyna się złota polska jesień. Odnoszę wrażenie, że Polska jest krajem o wspaniałej kulturze i długiej historii, a jej mieszkańcy cenią naukę, poszukują prawdy i kochają życie. To tutaj urodzili się wielcy naukowcy i artyści, jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Fryderyk Chopin, którzy odcisnęli piętno na historii ludzkiej cywilizacji i zapewnili narodowi polskiemu światową sławę.

Polski Marco Polo

Choć Chiny i Polska są od siebie geograficznie bardzo oddalone, łączy je długa tradycja przyjaźni. W historii tej przyjaźni jest wiele niezapomnianych „pierwszych chwil". Pierwszym Europejczykiem, który systematycznie wprowadzał na Zachód zdobycze nauki i kultury starożytnych Chin był Michał Boym, zwany „polskim Marco Polo". Badał on chińskie społeczeństwo, historię, medycynę, geografię, zgłębiał również inne dziedziny. Opublikował wiele prac, co znacznie ułatwiło wymianę cywilizacyjną między Wschodem a Zachodem.

W 1949 r., w którym powstała Chińska Republika Ludowa, Polska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament