Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odmowa powrotu do biura uzasadni rozwiązanie umowy

16 września 2021 | Kadry i Płace | Kajetan Bartosiak Łukasz Łaguna

Jeżeli warunki wykonywania pracy stacjonarnie są bezpieczne, pracodawca ma prawo odwołać polecenie pracy zdalnej, a pracownik musi je wykonać, nawet gdy obecnie przebywa za granicą.

W związku ze stosunkowym uspokojeniem sytuacji związanej z COVID-19 wielu pracodawców zdecydowało się na zarządzenie powrotu pracowników do biur. Wywołało to szereg problemów na gruncie prawa pracy, ponieważ podwładni nie zawsze chętnie zgadzają się na powrót do pracy stacjonarnej.

Jakie narzędzia przysługują pracodawcy, gdy pracownik odmówi powrotu do pracy tradycyjnej? Czy wolno z tego powodu rozwiązać umowę o pracę? Czy ma znaczenie, że pracownik wykonuje pracę zdalnie przebywając za granicą?

Praca zdalna

W pierwszej kolejności należy precyzyjnie określić obowiązujący stan prawny. Po wprowadzeniu ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 374 ze zm.; dalej: ustawa covidowa) na jej podstawie pracodawcy polecali pracownikom pracę zdalną. W tym kontekście kluczowy jest art. 3 ust. 8 tej ustawy. Wynika z niego, że na gruncie obecnego stanu prawnego pracodawca ma prawo w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Z jego uprawnienia rodzi się jednocześnie obowiązek po stronie pracownika powrotu do pracy stacjonarnej.

Nie każde polecenie...

Zgodnie z art. 100 § 1 kodeksu pracy obowiązkiem każdego pracownika jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament