Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed podwyżką składek uchroni założenie spółki z o.o.

16 września 2021 | Kadry i Płace | Mariusz Palian

Wzrost obciążeń dotknie i jednoosobowe działalności, i członków zarządu pełniących funkcję na podstawie powołania. Można ich uniknąć zakładając wieloosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Coroczna podwyżka składek na ubezpieczenia społeczne jest najbardziej dotkliwa dla osób samozatrudnionych. Gdy do tego światło dzienne ujrzały plany rządu związane ze zmianą zasad obliczania wysokości składki zdrowotnej, wielu przedsiębiorców rozpoczęło nerwowe poszukiwanie sposobów, aby uniknąć drastycznego wzrostu obciążeń.

Przyszłoroczne stawki

Zgodnie z założeniami rządu przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej ma wynieść w przyszłym roku aż 5922 zł. Oznacza to rekordowy wzrost wysokości składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców. Według obowiązujących jeszcze zasad obliczania mogą one przekroczyć 1600 zł.

To jednak nie wszystko. Zgodnie z zapowiedziami rządu, ujawnionymi podczas prezentacji założeń Polskiego Ładu, zmianie ma ulec również zasada obliczania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. Od 2022 r. ma nie mieć już charakteru zryczałtowanego. Jej wysokość ma zostać ustanowiona na poziomie 4,9 proc. lub 9 proc. miesięcznych dochodów z biznesu (odpowiednio dla „liniowców" i rozliczających się według skali podatkowej). Przy ryczałcie składka na wynieść ok. 300 zł, gdy roczny przychód nie przekroczy 60 tys. zł; dla przychodu powyżej 60 tys. do 300 tys. rocznie – ok. 500 zł, a po przekroczeniu tej kwoty ok. 900 zł miesięcznie. Natomiast przedsiębiorcy na karcie podatkowej mają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament