Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Policz, zanim zamontujesz panele

16 września 2021 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Całość kosztu instalacji dachowej PV o mocy 5 kw powinna zamknąć się w granicach poniżej 25 tys. zł
źródło: Shutterstock
Całość kosztu instalacji dachowej PV o mocy 5 kw powinna zamknąć się w granicach poniżej 25 tys. zł

Wsparcie z rządowych programów jest coraz mniejsze, a reguły współpracy z dystrybutorami już nie tak korzystne, jak wcześniej. Ale boom na instalacje PV trwa. Warto dobrać wielkość instalacji do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa.

 

Przeciętny zestaw zasilający domowe urządzenia oraz oświetlenie może kosztować od 20 do 30 tysięcy dla przeciętnego domu jednorodzinnego. Przy czym ostateczne koszty będą zależeć od tego, czy postawimy na urządzenia wyższej jakości, z reguły droższe, czy też zaryzykujemy ich najtańsze odpowiedniki. Jak w przypadku każdego zakupu: niższa cena może oznaczać gorszą jakość, krótszą trwałość produktu czy gorsze warunki zakupu.

– Zakładając, że dysponujemy odpowiednią powierzchnią dachu czy gruntu, musimy wiedzieć, jakie potrzeby ma zaspokoić energia elektrycznie wygenerowana przez instalacje fotowoltaiczną: czy tylko prąd zużywany przez oświetlenie i sprzęt AGD, czy także energię zasilającą pompę ciepła, ładowarkę samochodową lub inne domowe instalacje – tłumaczy nam Dorota Bartosz, ekspertka Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).

– W tym pierwszym przypadku trzeba posłużyć się rachunkami za prąd z ostatniego roku, sumując zużycie prądu w kWh. Przy obecnym systemie rozliczeń prosumenckich (magazynowanie energii w sieci) wielkość instalacji nie powinna być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament