Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulgowy ZUS nie przysługuje osobie współpracującej

16 września 2021 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek


Preferencyjne zasady naliczania składek na ubezpieczenia społeczne nie dotyczą osób współpracujących przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej.

- We wrześniu małżonka otworzyła firmę sprzątającą dla działalności usługowo-biurowej. Chcę jej pomagać w firmie, wykonując zlecenia – na zasadzie osoby współpracującej. Małżonce należy się preferencyjny ZUS. Czy za mnie też można opłacać niższe składki? – pyta czytelnik.

Nie.

Z preferencyjnego ZUS może korzystać przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą, ale już nie małżonek przedsiębiorcy, współpracujący przy prowadzeniu biznesu. Za osobę współpracującą trzeba ponosić pełne obciążenia składkowe.

W tym przypadku kluczowe znaczenie mają stosowne regulacje ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 423 ze zm.).

W art. 18a ustawa ta przewiduje, że „nowy" przedsiębiorca może, pod pewnymi warunkami, korzystać z tzw. preferencyjnych składek ZUS.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament