Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosnące marże przekonują inwestorów

16 września 2021 | Moje pieniądze | Jacek Mysior
Część spółek zdolność do poprawy marży zawdzięcza korzystnemu otoczeniu, ożywionemu popytowi
źródło: AdobeStock
Część spółek zdolność do poprawy marży zawdzięcza korzystnemu otoczeniu, ożywionemu popytowi

Mimo zawirowań gospodarczych na GPW nie brakuje firm, które z powodzeniem kontynuują trend poprawy rentowności. Sprawdzamy, czy w kolejnych kwartałach też będą miały czym się pochwalić.

Popandemiczne ożywienie w gospodarce, które przyniosło odbudowę popytu w wielu branżach, sprawiło, że wyzwaniem wielu spółek z warszawskiego parkietu są rosnące koszty. Głównymi powodami presji na marże są wzrost płac oraz wyższe ceny surowców. Część spółek ma jednak swoje sposoby, by nie odbiło się to negatywnie na ich rentowności ich biznesów. Kluczem do kontynuacji poprawy rentowności będzie utrzymanie dobrej koniunktury zapewniającej popyt, a także możliwości samych firm do podnoszenia cen produktów w warunkach rosnących kosztów.

– Ożywienie gospodarcze niektórym spółkom pozwoliło na znaczną poprawę marż. Jednak poprawa marż nie jest równomierna. Najmocniej zyskały spółki surowcowe dzięki rosnącym cenom surowców. Rosnące ceny surowców przekładają się jednak na koszty producentów, co z kolei przekłada się na marżowość. Wydaje się jednak, że producenci są w stanie przekładać wzrost kosztów na klientów – co powoduje wzrost inflacji – wskazuje Tomasz Wyluda, dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole.

Przychody rosną szybciej niż koszty

W najkorzystniejszej sytuacji są branże, które ominęły kłopoty wywołane pandemią. Do takich można zaliczyć sektor budowlany, gdzie pozytywnie wyróżnia się Budimex. Spółka musi się jednak mierzyć z rosnącymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament