Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Manipulacje i gwałty

16 września 2021 | Kraj | Tomasz Krzyżak
Michał Królikowski  i Tomasz Terlikowski podczas prezentacji raportu Komisji Eksperckiej dotyczącego działania  o. Pawła M.  oraz instytucji prowincji dominikanów Paweł Wódźynski/East News
autor zdjęcia: Paweł Wódźynski
źródło: EAST NEWS
Michał Królikowski i Tomasz Terlikowski podczas prezentacji raportu Komisji Eksperckiej dotyczącego działania o. Pawła M. oraz instytucji prowincji dominikanów Paweł Wódźynski/East News

Dominikanie przyznają się do zaniedbań, przepraszają i proszą o przebaczenie.

Sprawa o. Pawła M. światło dzienne ujrzała kilka miesięcy temu. W marcu siostra zakonna, której przez jakiś czas M. był przewodnikiem duchowym, złożyła doniesienie do prokuratury w sprawie przestępstw seksualnych. Szybko okazało się, że nie jest jedyną ofiarą M. Zaczęły ujawniać się kolejne osoby – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – pokrzywdzone przez zakonnika. Ojciec M. miał się wobec nich dopuszczać przestępstw seksualnych, przemocy fizycznej, psychicznej.

Okazało się też, że przełożeni zakonnika byli informowani o jego działaniach już w latach 90. XX w., ale na początku nie podejmowali w sprawie żadnych kroków, a potem ich działania nie były skuteczne.

Ażeby wyjaśnić całą sprawę – z jednej strony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament