Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po pandemii cudzoziemcy z krajów trzecich masowo wyjadą

16 września 2021 | Kadry i Płace | AGATA KAŁWIŃSKA-BĘBEN

Obcokrajowiec spoza Unii Europejskiej, który nie uzyska nowego tytułu pobytowego czy zezwolenia na pracę w Polsce w ciągu 30 dni od odwołania stanu epidemii, będzie musiał opuścić nasz kraj. W wyjeździe i powrocie mogą mu pomóc polskie instytucje.

 

Kilka miesięcy temu głośno było w prasie o tym, że Wielka Brytania próbuje „pozbyć się" imigrantów, w tym obywateli Unii Europejskiej, proponując im dobrowolny program powrotu do ojczyzny. Miał polegać na sfinansowaniu biletu lotniczego oraz wypłacie zasiłku na osiedlenie się z powrotem w kraju. Wiele portali odniosło się do tych działań z rezerwą, znalazły się także głosy krytyczne. Jednak pomysł opisywanego wsparcia nie pojawił się wraz z Brexitem, lecz jest jedną z odmian pomocy cudzoziemcom w powrocie do krajów, z których wyemigrowali. Praktykowany jest od dawna tak w Wielkiej Brytanii, jak i innych państwach europejskich.

O instytucji pomocy w dobrowolnym powrocie można przeczytać w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/115/WE z 16 grudnia 2008 r. w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich. Opiera się na przekonaniu, że dobrowolny powrót imigrantów należy przedkładać nad powrót przymusowy, a państwa UE powinny zapewniać pomoc, w tym finansową, oraz doradztwo osobom, które z różnych względów nie mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament