Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trwająca umowa o pracę nie przekreśli szans na emeryturę

16 września 2021 | Kadry i Płace | Tomasz Borowiec

Jednym z warunków nabycia prawa do emerytury pomostowej jest rozwiązanie stosunku pracy najpóźniej w dniu wydania decyzji przez ZUS. Jednak wyjątkowo sąd przyzna świadczenie, mimo późniejszego zakończenia umowy.

Pracownik wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze może starać się o emeryturę pomostową. Zasady nabywania prawa do tego świadczenia określa ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1924).

Szczególne warunki...

Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Chodzi o prace wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku.

Czynniki ryzyka związane z charakterem wykonywanych prac wynikają zasadniczo:

- z sił natury – jak prace pod ziemią, pod lub na wodzie, prace w powietrzu, albo

- ze stosowanych procesów technologicznych – jak prace w warunkach gorącego lub zimnego mikroklimatu, bardzo ciężkie prace fizyczne, w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym wynikającym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament