Biznes mniej szkodzi, ale wciąż niewiele pomaga
Jeżeli biznes ma ratować świat, to musi być dobrze zaopatrzony w strategie zrównoważonego rozwoju – podkreśla prof. Bolesław Rok, dyrektor Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego.
Dwa lata temu zapowiadał pan w rozmowie z „Rzeczpospolitą" radykalną transformację biznesu. Ten proces już trwa?
To jak z transformacją polskiej gospodarki po 1989 r.: trudno określić, kiedy proces się zaczął, ile trwał i czy już się zakończył. Wiemy, że transformacja w stronę gospodarki nisko- czy zeroemisyjnej już się rozpoczęła, ale nie wiadomo, jak długo będzie trwać, bo czekające nas zmiany są bardzo radykalne. Trudno oceniać, czy mamy za sobą 1 procent drogi czy więcej. Na pewno jesteśmy na jej początku.
Tyle się na ten temat dyskutuje...
Rzeczywiście, widać to choćby po ostatnim Forum Ekonomicznym w Karpaczu: co trzecia rozmowa dotyczyła jakichś „zielonych" zagadnień. To samo na innych prestiżowych spotkaniach biznesowych. Zajmuję się tą problematyką od 25 lat i nigdy jeszcze tyle o niej nie rozmawiano.
Czy idą za tym działania? Zmienia się charakter i skala prośrodowiskowych działań biznesu?
Cóż, porównując do działań PR z przeszłości, zmiany są widoczne. Kiedyś raczej mówiono, że coś jest ważne i trzeba się będzie tym zająć. Ale nie szły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta