Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenie pracy lub usług jako wkład na pokrycie akcji

24 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Adam Usiądek

W umowie prostej spółki akcyjnej rodzaj pracy/usługi i czas jej świadczenia powinien być określony, tak by możliwe było zweryfikowanie, czy akcjonariusz wniósł wkłady, do których się zobowiązał. W przypadku niewykonania tego zobowiązania akcje objęte za wkłady mogą zostać unieważnione przez sąd.

Wniesienie wkładu do spółki jest jednym z podstawowych obowiązków wspólnika (akcjonariusza). Wkłady klasycznie dzieli się na pieniężne i niepieniężne. Wniesienie wkładu pieniężnego sprowadza się do dokonania przez wspólnika (akcjonariusza) wpłaty na rzecz spółki w ustalonej wysokości. Więcej kontrowersji od zawsze budziły wkłady niepieniężne (tzw. aport), których wniesienie polega m.in. na przeniesieniu na rzecz spółki prawa czy też spełnieniu na jej rzecz innego świadczenia. Zakres tego, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego różni się w zależności od typu spółki. Niemniej, w stanie prawnym sprzed wprowadzenia prostej spółki akcyjnej (1 lipca 2021 r.) , w przypadku żadnej ze spółek kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna) wkładem niepieniężnym nie mogło być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

Nowe rozwiązania w ustawie

Przed 1 lipca br., w związku z ustawowym pozbawieniem zdolności aportowej wkładu w postaci świadczenia pracy lub usług, forma prawna spółki kapitałowej nie wydawała się odpowiednią dla osób będących dopiero na stracie swoich przedsięwzięć gospodarczych i nieposiadających majątku, który mógłby zostać przeznaczony na zawiązanie spółki. Osoby takie musiały więc rezygnować z szeregu korzyści jakie niesie za sobą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament