Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gwałtownie rośnie liczba ubogich emerytów

24 września 2021 | Prawo co dnia | Mateusz Rzemek

Już ponad 300 tys. uprawnionych dostaje z ZUS wypłatę poniżej ustawowego minimum. Rekordzista 2 grosze miesięcznie. A takich osób będzie coraz więcej.

 

„Rzeczpospolita" dotarła do najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o najniższych emeryturach wypłacanych z nowego systemu emerytalnego. Wysokość świadczeń zależy w nim od wpłaconych składek.

Raport ZUS jest co najmniej alarmujący. Wynika z niego, że już ponad 310 tys. osób dostaje świadczenie poniżej minimalnej emerytury. I ta liczba gwałtownie rośnie.

Co szósty nie uzbierał, ile powinien

Jeszcze dziesięć lat temu było tylko 23 tys. takich osób. Największy przyrost groszowych emerytur nastąpił na przełomie 2016 i 2017 r., gdy rząd obniżył wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Od tego czasu co roku świadczenie poniżej ustawowego minimum, które obecnie wynosi 1250 zł brutto (na rękę 1066 zł), otrzymuje po raz pierwszy ok. 50 tys. osób rocznie. Biorąc pod uwagę, że ZUS przyznał w 2020 r. z nowego systemu ok. 290 tys. emerytur, znaczy to, że co szóste przyznawane przez Zakład w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament