Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Standardy szybkich kolei i sześć umów na prace przygotowawcze. Inwestycje kolejowe CPK nabierają tempa

24 września 2021 | Dodatki Jednodniowe
źródło: FOSTER + PARTNERS
źródło: CPK

W połowie września nastąpił przełomowy moment w ramach planowania linii kolejowych CPK. Spółka ogłosiła standardy Kolei Dużych Prędkości, opracowane z Instytutem Kolejnictwa i we współpracy z partnerami zagranicznymi. Są one niezbędne do projektowania i budowy tzw. szprych kolejowych CPK. Dotychczas spółka CPK podpisała umowy na studia wykonalności dla sześciu kolejowych odcinków. Prace przygotowawcze trwają dzięki temu na kilkuset kilometrach przyszłych linii kolejowych.

Opublikowane standardy Kolei Dużych Prędkości pozwolą zapewnić zachowanie jednolitych parametrów technicznych dla linii projektowanych w różnym czasie przez różne podmioty: spółkę CPK, wykonawców dokumentacji projektowej (studiów wykonalności, koncepcji programowo-przestrzennych, projektów budowlanych), firmy budowlane (opracowują one projekty wykonawcze) i inne instytucje z branży transportowej, w tym spółki Grupy PKP.

– Bez standardów technicznych KDP nie dałoby się efektywnie projektować ani budować linii kolejowych dużych prędkości, czyli tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i planowanego lotniska – mówi wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – To bardzo ważny krok w ramach realizacji części kolejowej programu inwestycyjnego CPK, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament