Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewozy towarów się rozpędzają

24 września 2021 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak
źródło: Rzeczpospolita

Mocno rośnie popyt na samochody ciężarowe, towarowi przewoźnicy kolejowi planują zakupy nowych wagonów i lokomotyw. Ale mimo powiększającego się strumienia zleceń branża transportowa ma do spłacenia górę długów.

 

Rozkręcająca się po pandemii gospodarka mocno napędza popyt na transport towarów. Efektem są inwestycje w nowy tabor, zwłaszcza w transporcie drogowym. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) od stycznia do końca sierpnia 2021 r. popyt na samochody ciężarowe wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 84 proc. Przewoźnicy kupili ponad 20,5 tys. ciężarówek, w tym przeszło 15,8 tys. ciągników samochodowych używanych głównie w przewozach międzynarodowych. Liczba tych ostatnich zwiększyła się od stycznia w ujęciu r./r. o 106 proc. Jak podaje Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, udział polskich firm w europejskim rynku sięga prawie 30 proc.

Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie kłopoty koncernów motoryzacyjnych z dostawami półprzewodników, ograniczających produkcję pojazdów. W rezultacie na nową ciężarówkę trzeba czekać nawet do wiosny 2022 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament