Bezpieczeństwo informacyjne w polskim przemyśle. Świadomość zagrożeń cyberbezpieczeństwa
Mając na uwadze ilość danych gromadzonych i przetwarzanych przez funkcjonujące na rynku podmioty, a także skalę ich oddziaływania, zapewnienie bezpieczeństwa informacyjnego, jak również ciągłości świadczenia usług kluczowych jest jednym z największych wyzwań bieżących czasów dla gospodarki i bezpieczeństwa publicznego.
Pojęcie usługi kluczowej zostało zdefiniowane w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (ustawa o KSC), jako usługi o „kluczowym znaczeniu dla utrzymania krytycznej działalności społecznej lub gospodarczej". Cyberbezpieczeństwo natomiast definiowane jest jako „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy".
Czwarta rewolucja przemysłowa, zwana również przemysłem 4.0, niesie ze sobą nie tylko ogromną szansę, ale również istotne zagrożenia. Wymiana, gromadzenie oraz analiza danych, poza oczywistymi korzyściami, niosą ze sobą nowe, niespotykane dotychczas zagrożenia związane z bezpieczeństwem informacyjnym, wpływające na funkcjonowanie zaawansowanych systemów sterowania. Człowiek ze swoimi wyuczonymi umiejętnościami jest w wielu przypadkach zbyt wolny i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta