Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacja na pokrycie bieżących kosztów działalności

24 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Piotr Aleksiejuk Aleksandra Kojadyńska

Środki uzyskane z tarczy 8.0 nie stanowią przychodu podatkowego. Ale wydatki firmowe poniesione z tej dotacji, przedsiębiorca może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodu.

W myśl art. 15 zze4 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (dalej specustawy o COVID-19) mali przedsiębiorcy i mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, której kwota dofinansowania wynosi 5 tys. zł. Przedsiębiorcom może wydawać się, iż jest to kolejna mikropożyczka, która mogła być zrealizowana przez nich w ramach pierwszych tarcz antykryzysowych, przyznawanych wiosną ubiegłego roku. Jednak wyżej wspomniana dotacja stanowi inną formę pomocy, niż mikropożyczka, a co za tym idzie – może zdecydowanie różnić się warunkami uzyskania, rozliczenia i wykorzystania przez przedsiębiorcę.

Przychód z tytułu udzielonej dotacji

Przychód z tytułu udzielonej dotacji na zasadach określonych w art. 15zze4 specustawy o COVID-19 nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych i podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie należy podkreślić, że w ustawie o PIT oraz w ustawie o CIT nie ma przepisu, który wyłączałby możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków sfinansowanych środkami, które nie stanowiły przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ponadto, nie istnieje przepis szczególny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament