Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KGHM chce mieć swoją elektrownię atomową

24 września 2021 | Ekonomia i rynek | Dominik Osowski

Kolejna giełdowa spółka planuje wejść w energetykę jądrową. Mowa o KGHM, który zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r.

 

W czwartek KGHM podpisał porozumienie z NuScale Power dotyczące przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii. NuScale Power jest producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (małych reaktorów modularnych).

Porozumienie dotyczy rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR – od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW.

– Nasze zapotrzebowanie to co najmniej cztery takie reaktory – mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM.Realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej przewidziana jest do końca 2030 r., przy czym spółka zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r. – Jest to bardzo ważna umowa dla obu naszych firm, początek długoterminowych relacji – powiedział John Hopkins, prezes NuScale.

Ostatnio także inne spółki z GPW: ZE PAK i Ciech, informowały o planach budowy elektrowni atomowych.

Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament