Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Barometr: Warszawiacy pogodzili się ze wzrostem cen mieszkań?

24 września 2021 | Nieruchomości
źródło: Shutterstock
źródło: Rzeczpospolita

Z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym, który dla „Nieruchomości" „Rzeczpospolitej" przygotowują firmy JLL i obido.pl wynika, że mimo ciągłych podwyżek szukający lokali w stolicy gotowi są kupować mieszkania po cenach oferowanych przez deweloperów.

– W Krakowie i Wrocławiu ceny rosną szybciej niż możliwości zakupowe klientów (wskaźnik spada), ale w Warszawie podejście klientów jest inne. Stabilny od paru miesięcy wskaźnik zaczął rosnąć i jest na poziomie z wiosny 2019 r. Na razie nie sposób jednak powiedzieć, czy to stały trend, czy jednorazowy „wyskok" – komentuje Marcin Krasoń, ekspert obido.pl. – Ceny mieszkań w stolicy cały czas rosną, ale mówi się dużo o tym, że kupujący deklarują coraz wyższe możliwości finansowe – dodaje.

W jego ocenie, nadal nie ma sygnałów przełamania trendu wzrostowego, bowiem ceny materiałów budowlanych cały czas rosną. Według ostatnich danych koszty budowy budynków mieszkalnych były w sierpniu o 5,1 proc. wyższe niż rok wcześniej. Dodatkowo na niektórych rynkach rośnie przewaga popytu nad podażą, co nakręca spiralę wzrostu cen. —ak

Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament