Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zdalnie wykrywać usterki w lokomotywach? Nowe technologie na usługach branży

24 września 2021 | Dodatki Jednodniowe
źródło: Shutterstock

Na nowe wyświetlacze na peronach, wprowadzenie sieci radiołączności cyfrowej zamiast analogowej czy zakup nowych lokomotyw wyposażonych w system ETCS, czyli europejski system sterowania pociągiem – decydują się kolejowe spółki, by zwiększyć bezpieczeństwo. A to tylko część z innowacji wprowadzonych w tym roku.

Kolej jako transport przyszłości musi być nie tylko bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, i dostępna, ale również ekologiczna, co sprawi, że będzie najchętniej wybieranym środkiem transportu – mówi Agnieszka Serbeńska z PKP InterCity.

A Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK, dodaje, że nowe technologie oraz innowacje wprowadzane są we wszystkich obszarach działalności PKP Polskich Linii Kolejowych.

– To choćby nowoczesny system ERTMS/ETCS, nowe wyświetlacze z informacjami dla podróżnych na peronach stacji i przystanków, aplikacja portalpasazera.pl, wprowadzanie łączności cyfrowej, nowe źródła energii, jak fotowoltaika, czy nowe techniki budowy linii – tarcze TBM pracujące w Łodzi czy monitoring linii z wykorzystaniem dronów – wylicza Mirosław Siemieniec.

Energia z ekranów

PKP PLK jest zarządcą narodowej sieci kolejowej, a jej podstawowym produktem jest rozkład jazdy ułożony na zamówienie klienta.

– W obszarze, który najbardziej odczuwają pasażerowie, to nowoczesny system ERTMS/ETCS. Wprowadzenie tego systemu pozwala na zwiększanie prędkości pociągów do 200 km/h. Dzięki temu taką prędkość maksymalną mamy na CMK (m.in. Warszawa–Kraków) oraz na trasie z Warszawy do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament