Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzkość znalazła się na rozstajach dróg

24 września 2021 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Liczba dni, kiedy gdzieś na świecie temperatura przekracza 50 stopni Celsjusza  wynosi już średnio ok. 26  w roku
źródło: AdobeStock
Liczba dni, kiedy gdzieś na świecie temperatura przekracza 50 stopni Celsjusza wynosi już średnio ok. 26 w roku

Losy świata, w którym będą żyć nasze dzieci, rozstrzygają się dziś. To, czy przyszłość ta przyjmie formę piekielnego pandemonium, czy futurystycznej bajki, rozstrzygamy poprzez każdy nasz, najdrobniejszy nawet, wybór.

Dane zbierane przez wybitnych ekspertów jasno dowodzą, że sytuacja jest dramatyczna i mamy do czynienia z rozpędzoną machiną destrukcji systemu ziemskiego – mówiła w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą" Maria Andrzejewska, dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID w Warszawie. – To ciąg powiązanych ze sobą zmian: topnienie lodowców zaburza prądy morskie, mające wpływ na fronty atmosferyczne, a one z kolei decydują o tym, gdzie padają ulewne deszcze, a gdzie nie spada ani kropla wody, gdzie jest zimno, a gdzie panują rekordowe upały. Tego nie uda się odwrócić w ciągu roku czy nawet kilku lat – kwitowała.

Tę prognozę, a także szereg innych, stawiają dziś naukowcy zarówno związani z Międzyrządowym Panelem ds. Zmian Klimatu (IPCC), jak i badacze z tysięcy innych ośrodków z całego świata. To ich ponaglające raporty wymuszają na politykach – skromne jak dotąd – zmiany, których najlepszym przykładem może być unijny Zielony Ład. To oni też naciskają, by każdy z nas w swoich codziennych wyborach i nawykach zaczął się kierować dobrem planety. Porażka lub sukces tych wysiłków może przesądzić o tym, jak będzie wyglądać życie na Ziemi za kilkadziesiąt lat.

3 stopnie cieplej niż dziś

„Pierwsze, co uderzyłoby cię w świecie za kilkadziesiąt lat, to powietrze. W wielu miejscach na świecie jest ono gorące, ciężkie i – w zależności od dnia – przesycone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament