Zakładanie firmy w Niemczech: formy działalności, zasady zarządzania
Jak założyć spółkę w Niemczech? Jaką zastosować formę prawną? Jak zawiązać niemiecką spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH)? - Na te i inne pytania odpowiadają prawnicy Baker McKenzie.
Jak założyć firmę w Niemczech?
Dla inwestora zagranicznego w Niemczech jedną z pierwszych kwestii do rozważenia jest to, jak ustrukturyzować swoje inwestycje lub operacje w ramach przedsiębiorstwa. Prawo niemieckie oferuje w tym zakresie szeroki wachlarz możliwości, w tym zakładanie spółek z nieograniczoną lub ograniczoną odpowiedzialnością, spółek hybrydowych oraz prowadzenie działalności poprzez strukturę oddziałową.
Przy zakładaniu firmy inwestorzy powinni wziąć pod uwagę kilka zagadnień, w tym formę prawną, opodatkowanie, lokalizację, zarządzanie i wymogi dotyczące bieżącej obsługi korporacyjnej.
Jaką formę prawną powinna mieć firma?
1. Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa mogą być prowadzone przez spółki kapitałowe, w których ograniczona jest odpowiedzialność wspólników. Powszechnymi formami prawnymi w przypadku spółek kapitałowych są:
∑ GmbH – Jest najpowszechniej stosowaną spółką w celu prowadzenia działalności i pasuje niemal do wszystkich rodzajów i rozmiarów działalności. Niemiecka ustawa o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbHG) zapewnia udziałowcom szerokie możliwości w zakresie organizacji ładu korporacyjnego i organizacji podmiotu (szczegóły poniżej).
∑ AG – W przeciwieństwie do GmbH, AG umożliwia dostęp do rynków kapitałowych (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta