Komu potrzebny ekopaszport
Chcesz sprzedać lub wynająć mieszkanie? Od kwietnia 2023 r. trzeba będzie mieć świadectwo energetyczne. To zadziała?
Świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości są już obowiązkowe na rynku pierwotnym. – Każdy nowo powstający budynek wznoszony z myślą o sprzedaży musi mieć takie świadectwo, począwszy od 2009 r. Jest ono dołączane do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Paszport musi być przekazany nabywcom mieszkań i domów przy podpisaniu aktu notarialnego – przypomina Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Jeśli są to mieszkania w bloku wielorodzinnym, deweloper może przekazać świadectwo konkretnego lokalu albo grupy lokali o tej samej charakterystyce (np. z jednego pionu), względnie całego budynku.
Takiego dokumentu mogą też żądać kupujący mieszkania z rynku wtórnego. Przytłaczająca większość o paszporty się na razie nie upomina.
– Po nowelizacji ustawy obowiązek posiadania świadectwa dojdzie właścicielom domów niedysponującym takim dokumentem oraz osobom wynajmującym mieszkania. Za brak świadectwa grożą kary w wysokości kilku tysięcy złotych – mówi Jędrzyński.
Jego zdaniem nowe prawo nie będzie mieć wielkiego wpływu na rynek najmu czy sprzedaży mieszkań. – Koszt sporządzenia świadectwa to kilkaset złotych, który wynajmujący będą musieli ponieść, a sprzedający będą musieli podporządkować się przepisom, które obowiązują przecież od kilkunastu lat – mówi.
Zachwiane parametry...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta