Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowy wykup akcji lub udziałów – jak temu zaradzić?

18 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Rafał Stroiński Jakub Kutyła

Akcjonariusz lub udziałowiec spółki zależnej może bronić się przed „wyciśnięciem” przez spółkę dominującą na dwa sposoby: występując z powództwem przeciwko uchwale o przymusowym wykupie albo składając wniosek do sądu rejestrowego o weryfikację ceny przymusowego wykupu.

Artykuł 21 Kodeksu spółek handlowych („KSH”) to jeden z nowouchwalonych przepisów prawa holdingowego. Daje on prawo spółce dominującej do wykupienia akcji albo udziałów odpowiednio akcjonariuszy lub wspólników mniejszościowych w spółce zależnej. Squeeze-out określony w art. 21 KSH rozszerza możliwość zastosowania wykupu także na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz liberalizuje jego przesłanki z perspektywy spółki dominującej.

Uchwała o przymusowym wykupie

Wedle art. 21 KSH, zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie spółki zależnej uczestniczącej w grupie spółek może podjąć uchwałę o przymusowym wykupie udziałów albo akcji wspólników albo akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego przez spółkę dominującą, która reprezentuje bezpośrednio co najmniej 90 proc. kapitału zakładowego spółki zależnej. Odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy KSH o przymusowym wykupie w zakresie:

∑ zasady ustalenia ceny wykupu,

∑ sposobu i terminu zapłaty ceny oraz zasad i trybu zgłoszenia żądania wykupu udziałów lub akcji przez wspólników lub akcjonariuszy, którzy nie zostali objęci uchwałą zgromadzenia spółki w sprawie wykupu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12423

Wydanie: 12423

Spis treści

Reklama

Zamów abonament